neděle 11. října 2015

Něco málo o RAGBY

„Fotbal je hra gentlemanů, hraná barbary. Ragby je hra barbarů, hraná gentlemany.“
Oscar Wilde
autové vhazování
Když se mě někdo zeptá, co dělám v sobotu večer (ostatně i úterý, středa, pátek…), už 3 týdny mám stejnou odpověď – „sledujeme ragby“. Děda i moje polovička se tomuto sportu kdysi upsali a tak je u nás sledování světového šampionátu téměř povinností. V Česku však nejde o moc známý sport a většina lidí si často vybaví spíše americký fotbal. Když už vás ale někdo do ragby zasvětí, zcela jistě hře propadnete.

RAGBY - SPORT DŽENTLMENŮ
Mužstvo tvoří 15 hráčů rozdělených na rojníky a útočníky. Cílem hry je dostat míč ve tvaru šišky do
soupeřova brankoviště. Hráči mohou přihrávat šišku pouze dozadu a přihrávka dopředu je přípustná pouze kopem. Body lze získat i prokopnutím šišky přes branku ve tvaru písmene H, takzvané "háčko".
Jde o fyzicky náročný kontaktní sport, o kterém se říká, že hodně bolí. Hráči ragby tak rozhodně nejsou žádná ořezávátka. Od pohledu drsňáci s horou svalové hmoty však disponují i rychlostí a také inteligencí. Hra je velmi založena na morálních hodnotách  a fair-play. Simulování a filmování v tomto sportu vidíte jen zcela výjimečně. Rozhodčí se oslovuje „pane“, jeho slovo platí a nediskutuje se o něm. Není náhodou, že tento džentlmenský sport je v jeho zaslíbených zemích jako například Anglie a Nový Zéland univerzitním sportem.

FERDA MRAVENEC, BROUK PYTLÍK, MLYNÁŘ, PILÍŘ, RVÁČEK....
O popularizaci ragby v ČR se před devadesáti léty postaral známý spisovatel Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence či Brouka Pytlíka. Přeložil pravidla hry z francouzštiny do češtiny a z jeho pera vzešly i názvy pozic hráčů a pojmy jako: mlýn, roj, mlynář, vazač, rváček, pilíř nebo zadák.

VÍTE, ŽE…
ragby je jediný sport, který má tři poločasy? Přičemž ten třetí je neoficiální a odehrává se po zápase třeba na klubovně, kde teamy v přátelské atmosféře rozeberou odehrané utkání.

mezi špičky evropského ragby kromě Anglie, Francie a Walesu patří i teamy Rumunska a Gruzie?

na probíhající šampionát v Anglii jsou lístky beznadějně vyprodané již několik měsíců? Prodalo se jich téměř 2,8 milionu.

ragbyový novozélandský reprezentační team ALL BLACKS je vnímán jako jeden z nejúspěšnějších a nejsilnějších národních sportovních teamů na světě? Za dlouhou dobu své existence vyhráli 75% ze všech odehraných zápasů. Jejich zápasy patří mezi nejsledovanější a nejpopulárnější i díky tradičnímu bojovému tanci „Haka“, který předvádí před každým zápasem:


Šampionát končí až 31. října a ty nejlepší zápasy nás teprve čekají. Téměř na každém zápase, který se odehrává v evropské kolébce tohoto sportu – v Anglii a ve Walesu, můžete v hledišti spatřit i členy královské rodiny - prince Williama a Harryho či vévodkyni Kate. Je totiž na co koukat!
Děkuji za krásné fotografie zejména zlínského ragby Tomáši Novosádovi
Foto: Tomáš Novosád
skládka
mlýn
boj o metry
přihrávka