neděle 30. prosince 2012

Šunková huspenina na francouzský způsob

V rámci letošního silvestrovského menu padla volba na masový předkrm - huspeninu, v trochu luxusnějším provedení. Výhodou je, že ji můžete nachystat dopředu. Huspenina není žádná věda a nedá to ani tolik práce. Je náročná pouze na čas vaření, ale zatímco se vaří maso, můžete se věnovat něčemu jinému... 
Ingredience
(na formu o objemu asi 1,5 litru)

Na vývar:
2  vepřové nožičky
0,5 kg uzené šunky (nebo vepřové kýty)

3 mrkve
1 pórek
1 řapík celeru
100 g petrželové natě
1 lžíce tymiánu
1 bobkový list
2 hřebíčky
10 kuliček pepře
sůl
1 láhev suchého bílého vína Chardonay (1 sklenka bokem)

Huspenina:
1 velká červená cibule
1 velká bílá cibule
5 stroužků česneku
10 g másla
sklenka vína Chardonay
10 g želatiny (6 plátků)
120 ml smetany
750 ml masového vývaru (vyrobíme z první části ingrediencí)
100g nasekané petrželové natě
sůl a pepř


Omyjte pečlivě maso, vložte do studené vody a vařte asi 5 minut od bodu varu. Pak vodu slijte, přidejte zeleninu a koření z první části ingrediencí, zalijte vínem a dolijte studenou vodou tak, aby bylo maso ponořené. Zakryjte pokličkou a vařte pomalu do měkka asi 3 hodiny.
Pak vyjměte maso a vývar přeceďte přes jemné sítko. Vývar dejte na prudký oheň a v otevřeném hrnci ho zredukujte na 750 ml. 

Mezi tím oberte maso a nakrájejte ho na malé kousky. Nakrájejte cibuli a česnek a opečte na másle do zlata. Pak cibuli podlijte zbylou sklenkou vína a na mírném ohni nechejte odpařit vodu.
 Do zredukovaného vývaru přidejte nabobtnané plátky želatiny (dle návodu na obalu), cibulovou směs, smetanu a dochuťte podle potřeby solí a pepřem. Do formy pak postupně dejte naběračku vývaru, nasekanou petrželku a nakrájené maso. Takto střídejte, dokud nespotřebujete všechny suroviny. Nechejte vychladnout a vložte huspeninu do lednice minimálně na 12 hodin. Podává se nakrájená na plátky.

Žádné komentáře:

Okomentovat