neděle 28. října 2012

Chléb bez hnětení

Už ani nespočítám všechny ty pokusy o opravdu dobrý domácí chléb. Až se mi jednou dostal do rukou recept na chléb "bez hnětení"...

... nikdy bych tomuto postupu nevěřila, ale recept přišel od kamarádky - takže vyzkoušený a doporučený. Pokud si postup bez hnětení těsta nedokážete představit, koukněte na video na konci stránky.

Ingredience
(malý půlkilový bochník)

3 hrnky hladké mouky + mouka na poprašování 
(osvědčilo se: 2 hrnky pšeničné T650 + 1 hrnek pšeničné chlebové mouky)
1/2 lžičky sušeného droždí
1 a 1/4 lžičky soli
1 lžička chlebového koření (nebo drcený kmín a mletý koriandr 4:1)
1,5 hrnku vody (tj. mouka s vodou v poměru 2:1)
litinový hrnec s pokličkou

V nádobě, v které bude těsto kynout, smíchejte mouku, droždí, sůl a koření. Pečlivě tyto suché ingredience smíchejte. Přidejte vodu a zlehka promíchejte. Nelekejte se řídké konzistence - je to tak správně. Nyní tuto nesouvislou hmotu zakryjte potravinovou fólii a nechte při pokojové teplotě kynout 12 až 18 hodin! Toto dlouhé kynutí je přímo nevyhnutné a na celém procesu nejdůležitější. Mně se osvědčilo 16 hodin kynutí.
Po vykynutí vyklopte těsto na pořádně pomoučený vál. Těsto posypte moukou a přeložte jej dva krát, jako obálku. Zakryjte utěrkou a nechte 15 minut odpočívat. Pak těsto vytvarujte do tvaru bochníku, nebo vložte do ošatky, zakryjte a nechte kynout další dvě hodiny.  Před koncem kynutí vložte do trouby litinový hrnec a vyhřejte troubu na 230°C. Pak horký hrnec z trouby vytáhněte a co nejrychleji do něj přeložte vykynutý bochník. Toto vyžaduje značnou zručnost, neboť těsto má velmi řídkou konzistenci. Po pár bochnících to ale vychytáte:). Hrnec hned zakryjte pokličkou a vložte do trouby na 30 minut. Pak odkryjte a nechte péct dalších 15 minut, než bude mít chléb zlatou kůrku. Po dosažení vámi preferované kůrky vytáhněte z trouby i z hrnce a nechte vychládnout.

Pokud jsem vás nepřesvědčila já, nechte se přesvědčit tímto videoreceptem:

Žádné komentáře:

Okomentovat