sobota 25. srpna 2012

Rajčatové pesto

Domácí pesto mně lákalo už hodně dlouho. Bohužel nemám přístup k většímu množství čerstvé bazalky, rozhodla jsem se tak pro pesto ze sušených rajčat. 


...Nejčastěji asi pesto využijete na dochucení těstovin, na crostini (jiná verze bruschetty) a já vám nabídnu recept na grilované rajčata s pestem a mozzarellou. Nejdříve se ale pustíme do přípravy samotného pesta:

Ingredience:
(na 200 ml sklenici)

2 hrnky sušených rajčat (suché, nenaložené v oleji)
1/2 hrnku nastrouhaného parmazánu
1/2 hrnku olivového oleje, extra panenského
1/4 hrnku nasekané čerstvé bazalky
1/4 hrnku nasekané čerstvé petrželové natě
1/4 hrnku piniových oříšků
2 stroužky česneku
mletý pepř

Jak začnete postupovat záleží na tom, jaké sušené rajčata máte k dispozici. Pro tento recept jsou potřebná sušená rajčata - ale nenaložená v oleji. Prodávají se v sáčku, nebo na váhu. Rajčata se obvykle suší na sluníčku - rozpůlená a nasolená. Na obsah soli je potřeba se zaměřit, některé rajčata je totiž potřeba odsolit v octovém roztoku (dle návodu na balení).

Pesto můžete zpracovat ručně v hmoždíři, záleží ale na jeho velikosti, vaší trpělivosti a také na tom, jakou výslednou strukturu a konzistenci požadujete. Já si hmoždíř nechávám spíše na menší množství, pro jednorázové využití. Výše zmíněné množství ingrediencí ale počítá s tím, že pesto budete mít do zásoby.
Je to jednoduché, Všechny ingredience s výjimkou olivového oleje (jen půlku množství) vložte do mixéru a zpracujte na požadovanou strukturu. Někdo upřednostňuje jemnější, někdo zas hrubější strukturu. Proto se druhá půlka oleje přidává až těsně před dokončením. Záleží na vámi požadované konzistenci.

1 komentář:

  1. Rajčatové pesto jsem ještě nezkoušela, o víkendu připravím, jsem zvědavá na výsledek.

    OdpovědětVymazat