pátek 20. července 2012

Caponata

Caponata - báječné sicilské jídlo. Její chuť mě fascinuje už léta...
Jak už to bývá, na Caponatu najdete nespočet různých receptů. Dle mého sáhodlouhého pátrání je nejrozporuplnější věcí na Caponatě její význam při podávání. Většinou se ale uvádí jako studený zeleninový předkrm podáván s pečivem, pak jako teplá příloha k masům, ale u nás doma se ujala jako plnohodnotní teplá večeře nebo i oběd, podáván s opečenými bagetami.

Ingredience:
(4 porce)


6 lžic olivového oleje
2 lilky
4 cibule (2 červené, není podmínkou), nakrájet na čtvrtky, nebo větší kousky
1 řapíkatý celer, nakrájet na menší kousky
2 stroužky česneku
hrst zelených oliv (v celku, nebo nakrájet - dle chuti) 
hrst černých oliv (v celku, nebo nakrájet - dle chuti)
4 lžíce kapary
sůl/pepř
1-2 lžíce balsamikového octu
5 velkých zralých rajčat nakrájených na velké kousky
1 lžíce sušeného oregána


Doporučuji mít už všechnu zeleninu očištěnou a nakrájenou, protože velkou část vaření budete věnovat samotnému míchání. Ve velkém hrnci rozpalte olivový olej a hoďte na něj lilky rozkrájené na půl kolečka nebo čtvrtky, silné alespoň 1 cm. Míchejte je a smažte, dokud se neopečou ze všech stran, trvá to zhruba 5 minut.

Pak přidejte cibuli a nebojte se toho množství, opravdu má být skoro ve stejném poměru jako lilek. Pokud máte pocit, že je směs "suchá" neváhejte a přidejte ještě olivový oleje. Dále míchejte, smažte a duste dokud směs nezměkne. Přidejte protlačený, nebo nasekaný česnek, kapary a olivy. Osolte a opepřete, přidejte oregáno. Úplně nakonec přidejte rajčata a vařte ještě asi 10 minut.

Výsledkem je celistvá směs velmi výrazné a bohaté chuti. Doporučuji podávat s pečivem a s červeným vínem.

Žádné komentáře:

Okomentovat