sobota 16. června 2012

Domácí těstoviny

Taky rádi experimentujete v kuchyni? Milujete těstoviny? Tak si je připravte sami doma!...

...Zvědavost a touha vyzkoušet něco úplně nového mně dotlačili k pátrání po internetu. Našla jsem velmi milé video (naleznete ho na konci stránky) s typickou italskou babičkou, jak připravuje tradiční domácí těstoviny a odsud jsem okoukala celý výrobní postup. Středomořská kuchyně je založena také na dostupnosti místních surovin a na jejich jednoduché přípravě - takže recepty na italské těstoviny co jsem na netu našla byli v podstatě stejné - jen mouka a vejce. Určitě víte, že nej nej pro přípravu těstovin je mouka z tvrdé pšenice - semola, neboli semolinová mouka. Těstoviny připravené z této
mouky se zaručeně nebudou lepit, lépe je uvaříte "Al Dente" (na skus, nerozvaří se), a mají krásnou nazlátlou barvu.

Jak na to?
Recept je opravdu jednoduchý, na 100g mouky připadá 1 vejce.
Pro začátek jsem tedy uhnětla těsto z 1/2 kg semolinové mouky, z 5 vajíček a s trochou soli. Už v této fázi mouku semolu oceníte, protože se vám těsto při zpracovávaní vůbec nebude lepit na prsty. Jak máte těsto hotovo, je potřeba ho aspoň na půl hodiny nechat odležet, nejlépe na nějakém chladném místě. Zabalte ho přitom tak, aby jste zabránili jeho osychání.

Je to zábava
Teď je potřeba těsto vyválet, velice na tenko. Pro představu se podívejte třeba na tagliatelle z obchodu nebo jiný druh širokých nudlí, nebo vám jako pomůcka poslouží moje rada, že těsto bylo vyválené až začalo mírně prosvítat. Při válení je potřeba podsypávat moukou, aby se těsto nelepilo na váleček, ale to ví každý, kdo už nějaké těsto někdy válel:). Dobrá rada - válejte raději těsto po menších částech. Protože ho válíme na tenko, vznikne nám slušná plachta - a co si budeme povídat, ta babička z videa co to válí naráz pro celou vesnici, už to nějaký ten pátek dělá:).
Pak už záleží jen na vaší fantazii a šikovnosti, jaké nudle si z těsta nakrájíte. Já miluji dlouhé široké nudle (papardelle), tak jsem zvolila hlavně tyto, pak o něco tenčí nudle (tagliatelle). Pokud máte doma strojek na výrobu těstovin, tak celý tento proces budete mít hodně ulehčen a urychlen, záleží pak už jen na nástavcích, které máte.

Poslední fáze výroby
Pokud těstoviny nevyrábíte k okamžité konzumaci, ale si je chcete uskladnit do zásoby, případně se nimi nějakou dobu chlubit přátelům, musíte těstoviny usušit. Sušení je po výběru mouky další zásadní fáze výroby těstovin. V rychlovýrobnách se těstoviny suší při vysokých teplotách pár hodin, kdežto originální receptury říkají o sušení při pokojových teplotách 3-4 dny. Mouka semola při sušení na povrchu těstovin kvasí a vzniká drsnější povrch - všimněte si rozdíly u levnějších a dražších kupovaných těstovin.
Dlouhé nudle jsem tedy stočila do klubíček na naskládala na stůl na čistou kuchyňskou utěrku a nechala sušit 4 dny. Ani nespočítám, kolikrát jsem pod utěrku nakukovala a zkoušela tvrdost těstovin:). Doporučuji pak skladovat v papírovém sáčku na suchém místě.

Myslím že výsledek za tu námahu stojí, aspoň párkrát do roka, když máte trochu času na vaše kuchařské hobby.
Držím palce při vaší těstovinové premiére a předem děkuji za diskusní příspěvky, komentáře a zkušenosti z vašich pokusů.


Žádné komentáře:

Okomentovat